Kolka u niemowlaka – jakie są przyczyny jej występowania?

Twój maluszek ma zaczerwienioną buzię? Podkula nóżki? Brzuszek przy dotyku jest wyraźnie twardy, a do tego wszystkiego cały czas płacze i nie możesz na żaden sposób go uspokoić? Prawdopodobnie właśnie ma kolkę. Niestety jest ona tak samo uciążliwa dla dziecka, jak i dla rodzica. Jedno cierpli, a drugie nie może mu pomóc, choć bardzo się stara. Z czego bierze się kolka i czy można jej zapobiegać?

Co jest przyczyną kolki?

Trzeba przyznać, że kolka cały czas ma tajemnice przed osobami, które ją badają. Otóż okazuje się, że cały czas nie można jednoznacznie stwierdzić co ją wywołuje. Jest bowiem wiele czynników, które mogą ją powodować. Do tych nalezą:

– nietolerancja pokarmowa np. laktozy i białka krowiego

– nadprodukcja gazów i zaburzenia motoryki żołądkowo-jelitowej

– czynniki psychospołeczne

– zaburzenia składu mikroflory jelitowej

Co zwiększa ryzyko wystąpienia kolki?

Warto wiedzieć, że kolka może wystąpić również przez nieprawidłowe karmienie. Mowa tutaj o przystawieniu noworodka do piersi lub butelki, gdy jego głowa znajduje się poniżej jego linii ramion i tułowia. By temu zapobiegać, należy główkę maluszka unieść nieco wyżej. Dzięki temu będzie on połykać znacznie mniej powietrza podczas picia mleka.

Pamiętać należy również o tym, że maluszek, który dopiero pojawił się na świecie może nie czuć się na nim bezpiecznie. Przecież jeszcze niedawno znajdował się w przestrzeni brzucha mamy i nic mu tam nie groziło. Teraz musi odnaleźć się w nowej dla niego rzeczywistości. By mu to ułatwić należy dość szybko zacząć wypracowywać rutynę. Dziecko będzie intuicyjnie wiedziało kiedy może się czego spodziewać i tym sposobem zmniejszy się jego stres. Tym samym można ograniczyć pojawianie się kolki.

Masaże antykolkowe – spróbuj ich u siebie

By ograniczyc występowanie kolek u dziecka warto wprowadzić jeszcze jedną część rutyny. Mowa tutaj o masażach antykolkowych. Delikatne głaskanie, poklepywanie i ugniatanie brzuszka będzie w stanie pobudzić układ trawienny dziecka do działania. Tym samym można usunąć zalegające gazy, które mogły powodować dolegliwości u maluszka.

Jak radzić sobie z kolką u dziecka?

Jeśli jednak kolka nadejdzie przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość. Maluszek cierpi, a rodzice chcą mu ulżyć, jednak nie mogą przy tym wykonywać nerwowych ruchów. Dlatego też warto zawczasu dowiedzieć się jak pomóc maluszkowi. Otóż sprawdzić się może puszczanie białego szumu, noszenie na rękach i przytulanie, a także przykładanie ciepłych okładów. Można również zastosować preparaty, które pomagają usuwać nadmierne gazy – najlepiej skonsultować to z lekarzem pediatrą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *