Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Wizyta u dentysty dla wielu dzieci jest źródłem stresu i niepokoju. Nie ma co się dziwić. Wielu dorosłych ma problem z zajęciem w spokoju fotela dentystycznego, a co dopiero maluchy? Jednak regularne kontrole dentystyczne są niezwykle ważne dla zdrowia jamy ustnej. Z tego też względu ważne jest, aby przygotować dziecko na pierwszą, jak i kolejną wizytę u dentysty. W tym artykule przedstawimy kilka porad, które polecamy zastosować!

Rozmawiaj z dzieckiem o wizycie

Przed wizytą u dentysty warto rozmawiać z dzieckiem o tym, co się wydarzy i czego można się spodziewać. Wytłumacz dziecku, co zrobi dentysta, jakich narzędzi będzie używał i jakie będą miały przeznaczenie. Można też opowiedzieć dziecku historię swoich wizyt u dentysty i podzielić się swoimi przeżyciami (PAMIĘTAJ! Nie strasz dziecka bólem!).

Pokaż dziecku gabinet dentystyczny

Zanim dziecko pojawi się na wizycie u dentysty, warto pokazać mu gabinet dentystyczny. Dzięki temu będzie ono wiedziało, czego się spodziewać i jak wyglądać będą miejsca, w których zostanie przeprowadzona wizyta. Dziecko może też poznać lepiej dentystę, zanim zacznie on przeprowadzać badanie.

Wybierz odpowiednie miejsce i czas

Dla dziecka ważne jest, aby czuło się komfortowo i bezpiecznie. Wybierz więc miejsce, w którym Twoja pociecha będzie czuła się swobodnie. Warto też wybrać odpowiedni czas na wizytę, aby dziecko nie było zbyt zmęczone lub głodne.

Przygotuj zabawkę lub książkę

Dziecko może czuć się bardziej komfortowo, jeśli będzie mieć ze sobą ulubioną zabawkę lub książkę. Dzięki temu dziecko będzie mogło zająć się czymś, co lubi i skupić uwagę na innych rzeczach niż badanie dentystyczne.

Pamiętaj, że ogromne znaczenie ma równie… Twoje nastawienie! Dzieci wyczuwają emocje swoich opiekunów. Dlatego też staraj się zachować opanowanie i pozytywne nastawienie. Historie o bolesnych doznaniach lepiej przemilczeć, ponieważ maluch może się szybko zrazić. Nie oszukuj go jednak, że nic nie poczuje, jeśli wiesz, że potrzebne jest leczenie ząbków. Postaraj się mu jak najdelikatniej wytłumaczyć sytuację, z którą przyjdzie mu się zmierzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *