Pierwsze objawy ciąży – znasz je wszystkie?

Ciąża to czas pełen ekscytacji i niepewności, zwłaszcza dla kobiet, które spodziewają się dziecka po raz pierwszy. Jednym z pierwszych wyzwań stojących na ich drodze jest samo stwierdzenie faktu o spodziewaniu się dziecka. Pomocne w tym będzie wykrycie wczesnych objawów mogących świadczyć o tym, że kobieta spodziewa się maleństwa. W tym artykule omówimy te pierwsze symptomy, które mogą pomóc Ci w stwierdzeniu, czy jesteś w ciąży.

Pierwsze objawy ciąży – poznaj je

  1. Opóźnienie okresu jest jednym z pierwszych objawów ciąży, który zwraca uwagę kobiety. Jeśli miesiączkujesz zawsze regularnie, a tym razem Twój okres spóźnia się o kilka dni lub tygodni, warto przeprowadzić test ciążowy.
  2. Ból piersi to również częsty objaw ciąży, który występuje na jej wczesnym etapie. Piersi stają się bardziej wrażliwe, a sutki mogą wydawać się bardziej wypukłe. Niektóre kobiety odczuwają również swędzenie lub pieczenie piersi.
  3. Wymioty i nudności to jedne z najbardziej powszechnych objawów ciąży, które w sporej mierze kojarzą się z filmowymi objawami tego stanu. Scenarzystom najłatwiej jest bowiem w ten właśnie sposób, czyli wymiotującą kobietą zaakcentować jej błogosławiony stan. W rzeczywistości jednak, nie każda ciężarna na nie cierpi. Mogą one występować w ciągu dnia lub tylko rano. Niektóre kobiety odczuwają jedynie niewielki dyskomfort, podczas gdy inne doświadczają ciężkiego nieżytu żołądka i wymiotów.
  4. Zmęczenie to dość typowy objaw wczesnej ciąży. Ciało kobiety intensywnie pracuje, aby rozwijać nowe życie więc może ona odczuwać senność, niewystarczającą ilość energii i tym samym przemożne uczucie zmęczenia.
  5. Częste oddawanie moczu to kolejny z objawów ciąży, który wynika z faktu, że ciało intensywnie pracuje, aby usuwać odpady z organizmu.. Częstość oddawania moczu zwiększa się w ciągu dnia, a nawet w nocy.
  6. Skurcze macicy odczuwane mogą być, gdy implantuje się w macicy, Ciało mamy zaczyna wówczas produkować hormon progesteron, który może powodować skurcze i lekkie bóle. To całkowicie normalne i nie powinno powodować niepokoju.

Warto pamiętać, że każda kobieta jest inna. Tym samym nie u wszystkich występują te same objawy. Czasem jedyną oznaką ciąży jest brak miesiączki. Z kolei inne panie będą odczuwały zarówno mdłości, jak i ogólne zmęczenie. Kluczem do sukcesu jest obserwowanie swojego organizmu. Wówczas już na początkowym etapie ciąży można ją wykryć. A dla potwierdzenia warto zrobić dostępny w aptece test ciążowy lub udać się do lekarza ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *