Laktator – ręczny czy elektryczny? Poznaj ich cechy!

Karmienie piersią to jedno z większych wyzwań dla młodej mamy. Nierzadko zdarza się, że karmienie nie przychodzi z łatwością. Często jest wymagające i trudne. Na szczęście, istnieją laktatory, które ułatwiają ten proces. Pozwalają one na wygodne i skuteczne odbieranie mleka, dzięki czemu młoda mama może odpocząć i zebrać siły.

Laktator ręczny – poznaj jego specyfikę

Istnieją dwa rodzaje laktatorów: ręczne i elektryczne. Oba rodzaje mają swoje zalety i wady. Laktator ręczny jest prosty w obsłudze i stosunkowo tani. Jest przenośny i nie wymaga zasilania, co oznacza, że można go używać właściwie wszędzie. Ma także mniejszą liczbę elementów, które można łatwo wyczyścić. Jednak ten typ laktatora, jak sama nazwa wskazuje, wymaga ręcznej pracy. Tym samym jego używanie może okazać się męczące i czasochłonne. Czasem potrzeba sporej siły, aby wydobyć mleko. Może być on także mniej skuteczny niż jego konkurent.

Laktator elektryczny – najważniejsze cechy to…

Laktator elektryczny z kolei jest łatwiejszy w obsłudze i bardziej wydajny. Ma różne ustawienia siły ssania, co pozwala na dopasowanie do indywidualnych potrzeb mamy. Może działać na baterie lub zasilanie sieciowe, a niektóre modele są także przenośne. Dzięki temu, można wygodnie odbierać mleko w różnych miejscach. Trzeba jednak wiedzieć, że laktator elektryczny jest droższy i ma więcej elementów, które wymagają regularnego czyszczenia.

Jaki lepszy laktator: ręczny czy elektryczny?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który rodzaj laktatora jest lepszy. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji mamy, która będzie z niego korzystać. Jeśli potrzebujesz laktatora tylko okazjonalnie, to model ręczny może być dobrym wyborem. Z kolei, gdy planujesz częstsze korzystanie z tego urządzenia, to warto zainwestować w laktator elektryczny, który jest bardziej wydajny i łatwiejszy w obsłudze.

Pamiętaj że:

– laktator musi być stosowany zgodnie z zaleceniami producenta;

– pilnuj odpowiedniego przystawienia laktatora do piersi, by nie wywołać niepotrzebnego bólu;

– regularnie i dokładnie czyść laktator (po każdym użyciu);

Czy korzystanie z laktatora boli?

Tak jak napisaliśmy powyżej, doznań bólowych należy unikać. Korzystanie z laktatora nie powinno być niekomfortowe. Odpowiednie przystawienie przyssawki do piersi i dobranie właściwej mocy ssania w przypadku laktatora elektrycznego jest podstawą.

Ile razy dziennie odciągać pokarm laktatorem?

Jeśli nie karmisz piersią swojego malucha, nie musisz tracić własnego mleka i przechodzić na modyfikowane! Wystarczy, że skorzystasz z pomocy laktatora. Wówczas przy jego pomocy odciągaj pokarm tak często, jak robiłoby to Twoje dziecko. Tym samym dasz piersią znak, że produkcja mleka musi trwać. Każdej doby przystawiaj laktator około 8 – 10 razy. Tym sposobem powinnaś zapewnić swojemu maluchowi własne mleko.

Laktatory są nieocenioną pomocą dla mam, które chcą karmić swoje dziecko własnym mlekiem. Pozwalają one spuścić pokarm, by mógł karmienie przejąć tata, a mama w tym czasie może spokojnie odpocząć. Przydają się również w podróży, a także w sytuacjach, gdy mleka w piersiach jest więcej niż dziecko aktualnie chce wypić. Zarówno laktator ręczny jak i elektryczny mają swoje zalety i wady, więc warto wybrać ten, który najlepiej odpowiada potrzebom.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *